Telefoniczna Agencja Informacyjna Sp. z o.o. opracowała raport, w którym przeanalizowano i podsumowano szeroko pojęte inwestycje budowlane ogłoszone w Polsce, w maju i w czerwcu 2008 r. Wynika z niego, iż ponad połowa ogłoszonych planów inwestycyjnych w tym okresie dotyczy branży budowlana - obiekty.

W maju i czerwcu b.r. w Polsce poinformowano o 1 590 nowych inwestycjach z szeroko pojmowanej branży budowlanej (w tym znaczeniu, do branży budowlanej, zaliczone zostały inwestycje dotyczące: obiektów budowlanych, konstrukcji, termomodernizacji, usług budowlanych i wykończeniowych, drogownictwa, robót wodno-kanalizacyjnych, robót energoelektrycznych, dekarstwa, prac geodezyjnych, ślusarki oraz ciepłownictwa i gazu).

Z podsumowania maja i czerwca 2008 roku wynika, iż w okresie tym poinformowano o planach inwestycyjnych dotyczących przede wszystkim obiektów budowlanych (50,94% informacji). Na kolejnych miejscach znalazły się plany związane z drogownictwem (25,97% informacji), robotami energoelektrycznymi (8,11% informacji), robotami wodno-kanalizacyjnymi (6,16% informacji) oraz ciepłownictwem i gazem (3,46% informacji). Porównując te wyniki, z wynikami z marca i kwietnia b.r. należy zauważyć niewielki - 3% spadek liczby informacji o planach inwestycyjnych dotyczących obiektów budowlanych w maju i czerwcu b.r. oraz niewielki wzrost liczby informacji o planach inwestycyjnych dotyczących drogownictwa (2% więcej informacji w analizowanym okresie niż w marcu i kwietniu b.r.).

W maju i czerwcu b.r. najwięcej planów inwestycyjnych ogłoszono w województwie mazowieckim (10% inwestycji) oraz śląskim i małopolskim (po 9% inwestycji). Natomiast najmniej inwestycji zaplanowano w województwach opolskim i warmińsko-mazurskim (po 4% inwestycji).

Ze zgromadzonych danych wynika, że tak samo, dwa województwa (mazowieckie i śląskie) nie tylko zaplanowały rozpoczęcie największej liczby inwestycji budowlanych, ale również przodują, jeżeli chodzi o inwestycje w podbranży budowlana - obiekty. Dlatego też analizie podane zostały największe miasta tychże województw.

Warszawa - to miasto, w którym, w maju i w czerwcu b.r. zaplanowano rozpoczęcie budowy największej liczby biurowców (13 inwestycji) oraz inwestycji o charakterze mieszkaniowym (12 inwestycji). W Warszawie planowanych jest również wybudowanie różnego rodzaju obiektów użyteczności publicznej (szpitale, przedszkola, obiekty sportowe, hotele) - 10 inwestycji.

W pobliżu Dworca Gdańskiego powstanie trzeci w tej okolicy biurowiec - Gdański Business Cort, a przy ul. Żaryna w drugiej połowie b.r. rozpoczną się prace przy realizacji II etapu kompleksu biurowego Harmony Polifonia Office Center - zespołu biurowego o powierzchni 14-17 tys. m2.

Wśród inwestycji mieszkaniowych w Warszawie należy wspomnieć o planach budowy osiedli „Galeria Park", „Perła Mokotowa", „Przy Grobli", „Osiedla Mewa" czy „AvanGarden".

Natomiast na terenie Saskiej Kępy powstanie plaża.

Katowice - w analizowanym okresie w mieście tym głównie informowano o planach inwestycyjnych budowy obiektów użyteczności publicznej (szpitale, hospicja, obiekty sportowe, hotele) - 7 inwestycji oraz biurowców - 7 inwestycji.

Do szczególnie interesujących informacji inwestycyjnych z Katowic należy m.in. ta, o planach budowy przy ul. Francuskiej kompleksu biurowego "Francuska" o powierzchni najmu 21,5 tys. m2.

W branży drogownictwo, w maju i czerwcu 2008 roku najwięcej inwestycji zaplanowano w województwach małopolskim (44 inwestycje), mazowieckim (38 inwestycji), śląskim (37 inwestycji) oraz świętokrzyskim (34 inwestycji). Wyniki te różnią się znacznie od podsumowania poprzednich miesięcy b.r., gdzie poza województwem mazowieckim, które występowało w poprzednich podsumowaniach, w czołówce znalazło się również województwo świętokrzyskie. Ze szczegółowej analizy informacji ogłoszonych w marcu i kwietniu b.r. wynika, że najwięcej planów inwestycyjnych ogłosiła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która w całym kraju poinformowała aż o 18 zamierzeniach. Wśród prężnych inwestorów drogowych wymienić należy również Urząd Miejski w Tarnowie - 14 planów inwestycji drogowych (woj. małopolskie).

Wśród tak oczekiwanych inwestycji drogowych, w marcu i kwietniu 2008 roku Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie poinformował o planowanych remontach następujących ulic: Drzeworytników, Gontarska, Łąkocińska, Miedzianogórska, Sęczkowa, Wiązana oraz remont Trasy Toruńskiej. Ponadto planowana jest budowa trasy ekspresowej przy lotnisku a także tunel pod Dworcem Gdańskim.

W branży energoelektrycznej w maju i czerwcu b.r. o planach inwestycyjnych najczęściej informowano w województwie podlaskim (14 informacji), małopolskim (13 informacji), zachodniopomorskim (12 informacji) oraz mazowieckim i pomorskim (po 11 informacji).

Raport dotyczący inwestycji budowlanych w Polsce powstał na podstawie informacji pozyskanych z prasy oraz ze źródeł internetowych.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem