W jakich domach Polacy chcieliby mieszkać?
O jakim domu marzymy, ile chcemy przeznaczyć na jego budowę, kto decyduje o wyborze projektu? Odpowiedzi na te i inne pytania uzyskano dzięki ankiecie, jaką w ciągu kilku miesięcy na stronie www.domywstylu.pl wypełniło ponad 18.000 internautów.
Wyniki ankiety posłużyły do zbudowania portretu współczesnego Inwestora, który w niedalekiej przyszłości planuje budowę domu i jest na etapie poszukiwań projektu odpowiadającego potrzebom rodziny.
Dom pod miastem
Statystyczny Kowalski najczęściej buduje dom pod miastem, do 20 km od jego granic. O wyborze lokalizacji decyduje cena działek i ich dostępność. Najczęściej wybiera dom o optymalnych rozmiarach „nie za duży, nie za mały- od 100 do 140 m2, który w pełni zaspokoi potrzeby rodziny o modelu: 2+1 lub 2+więcej.
Jakiego domu szuka Kowalski?
Przede wszystkim z użytkowym poddaszem, o tradycyjnej bryle, ale nowoczesnej stylistyce. Mając na uwadze koszty budowy najczęściej wybiera projekt z dwuspadowym dachem.
Z czego buduje dom?
Podczas budowy domu Kowalski postawi na technologię tradycyjną wybierając pustak ceramiczny. Myśląc o kosztach ogrzewania i mając na uwadze to, że działka nie jest podłączona do sieci gazowej, już na etapie wyboru projektu zawęża swój wybór do projektów z kotłownią na paliwo stałe, lub takich gdzie na etapie adaptacji można wydzielić takie pomieszczenie. Koszt budowy 1m2 brutto domu szacuje na około 2.000-2.500 zł.
O czym marzy nasz bohater?
O jakie pomieszczenia chce wzbogacić podstawowy program funkcjonalny domu? Okazuje się, że Kowalski jest bardzo praktyczny. Na jego liście życzeń na pierwszym miejscu znajduje się garderoba, na drugim spiżarnia, a na trzecim pomieszczenie gospodarcze, typu kotłownia, schowek na narzędzia itp.
Podczas wyboru projektu Kowalski przede wszystkim zwraca uwagę na układ i funkcje pomieszczeń, przewidywane koszty budowy oraz bryłę budynku.
Internet i katalogi z projektami są głównym źródłem poszukiwań projektów gotowych
Wyboru projektu najczęściej dokonuje kobieta w wieku do 30 lat, z wyższym wykształceniem, o średnich dochodach w wysokości ok. 3.000 zł, ale biorąc pod uwagę, że to mężczyzna z reguły walczy na placu budowy dla równowagi zwrot statystyczny Kowalski w tym miejscu nie nie razi.