Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach uruchomił długo oczekiwany, pilotażowy program wsparcia budownictwa niskoenergetycznego pod nazwą "Dom Energetyczny". Unijna dyrektywa przewiduje bowiem, że po 2020 roku, każdy nowo wybudowany obiekt powinien spełniać warunki budynku niskoenergetycznego, czyli mieć zapotrzebowanie o 50% mniejsze niż obecnie na energię końcową - czyli mniej niż 60 kilowatogodzin na m² rocznie.

Zasady programu

Program WFOŚiGW polega na tym, że wyłoniony w przetargu Bank Ochrony środowiska może przyznać Inwestorowi niskooprocentowany kredyt, obejmujący 90% kosztów wydanych  na zakup i montaż takich źródeł ciepła jak pompy ciepła, kolektory słoneczne, rekuperacja, gruntowny wymiennik ciepła, a także - w zmiennej wysokości - na zakup materiałów izolacyjnych ścian, stropów, dachów, posadzek oraz okien i drzwi. Maksymalna kwota preferencyjnego kredytu to 200 tys zł, które muszą zostać spłacone maksymalnie w ciągu 7 lat. Co ważne, na rozpoczęcie inwestycji Kredytobiorca  ma półtora roku od daty przyznania środków.

Oszczędności do 10 mld rocznie

Budowane obecnie metodą tradycyjną domy zużywają około 120 kilowatogodzin energii na 1m2 w ciągu roku, a starty ciepła w takich budynkach sięgają ponad 40%. W przełożeniu na pieniądze daje to ponad 10  mld zł  strat każdego roku. Warto więc zainwestować w budynek energooszczędny, gdyż koszty w skali całej budowy są większe o zaledwie 10%, co przy preferencyjnym kredycie może być niemal nieodczuwalne, natomiast zużycie energii jest cztery do sześciu razy mniejsze, co widać w realnie niższych rachunkach za energię. Dużym ułatwieniem jest także to, że na rynku Polskim jest coraz większy wybór projektów domów niskoenergetycznych.

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: