Dom modelowy w Jankach nabiera kształtów
Po wylaniu fundamentów domu modelowego w podwarszawskich Jankach przyszedł czas na dalsze prace. Postawiono już ściany zewnętrzny, do budowy których użyto betonu komówkowego Ytong.
Ściany wewnętrzne nośne także dostarczyła firma Xella, a są one wykonane z bloków wapienno-piaskowych SILKA E24. Takie rozwiązanie posiada wiele zalet. Duża gęstość właściwa sprawia, że SILKA jest materiałem bardzo dobrze pochłaniającym dźwięk. Ponadto jest to materiał całkowicie niepalny o wysokim stopniu paroprzepuszczalności. Ściany "oddychają" znakomicie. SILKA produkowana jest wyłącznie z naturalnych składników: piasku (90%), wapna (7%) i wody (3%); dzięki temu odznacza się najniższą promieniotwórczością naturalną ze wszystkich materiałów budowlanych.
Po wykonaniu zewnętrznych i wewnętrznych ścian nośnych, natychmiast przystąpiono do realizacji kolejnych etapów. Na pierwszy ogień poszło przygotowanie szalunków z wykorzystaniem płyty szalunkowej MFP firmy Pfleiderer zbrojenia na podciągi, wieńce i słup.
W następnej kolejności budowlańcy z firmy Arkada pod kierownictwem pana Romana Wojtowicza przystąpili do montażu płyt stropowych Spiroll dostarczonych przez Prefabet Białe Błota. Kierownik zapewnia, że system prefabrykowanego stropu skraca czas pracy oraz zapewnia prosty i bezproblemowy montaż także w okresach obniżonych temperatur. Kończąc etap stropu zamontowano i zabetonowano zbrojenia wieńców oraz zabetonowano słup.
Konstrukcja dachu
Dom nie byłby jednak prawdziwym domem gdyby nie jego dach. Na placu budowy pojawiły się drewniane, prefabrykowane elementy konstrukcji dachowych, a zatem wyraźny to znak do rozpoczęcia montażu więźby dachowej. Elementy te dostarczyła firma Moderndach, a ich główną zaletą jest szybki montaż, który dodatkowo w przypadku dachów mało skomplikowanych, może być przeprowadzony przez inwestora, bez specjalnej pomocy profesjonalnej ekipy.
Równolegle poczyniono przygotowania do murowania ścianek działowych parteru.
Krótkie załamanie pogody z początku maja nie przeszkodziło w planowym wykonaniu więźby. Prace przebiegają rytmicznie. Na parterze wzniesiono już ścianki działowe z użyciem bloków wapienno-piaskowych SILKA E12, a także wykorzystano nadproża YTONG YF i YTONG YN dostarczone przez firmę Xella. W tym momencie kończymy prace związane z więźbą dachową i przygotowujemy się do krycia dachu oraz budowania komina - mówi Krzysztof Kruszewski, inspektor nadzoru z ramienia firmy Studio Atrium.
Dach zostanie przykryty dachówkami betonowymi firmy Braas, a komin powstanie dzięki firmie Plewa. Jak tylko prace zostaną wykonane, poinformujemy Państwa o efektach.