Od początku kwietnia tego roku wejdą w życie przyjęte przez rząd zmiany w programie dopłat do kredytu. Najważniejszą z nich jest wykluczenie z programu rynku wtórnego.

Obecnie aż 60 proc. kredytów udzielanych było właśnie dla wsparcia takich transakcji, co po wejściu w życie zmian nie będzie już możliwe. Kolejną zmianą jest ustalenie maksymalnego wieku beneficjentów.  Według nowych zasad, kredyt z rządową dopłatą dostaną wnioskodawcy do 35 roku życia. Jak wskazują analitycy, taka decyzja pomniejszy grono przyszłych beneficjentów o 25%.

Zmianie ulegną także limity cen kwalifikujące mieszkania do programu. Oznacza to znaczne zmniejszenie się puli mieszkań, które będzie można sfinansować kredytem z dopłatą.

Nowe zasady mogą zachęcić do kupna mieszkania dotąd niezdecydowanych. Aktualne limity sprawiają, że do rządowego programu kwalifikuje się bardzo dużo mieszkań w dobrych lokalizacjach. Planowane zmniejszenie mnożnika określającego ceny z 1,4 do 1,1 sprawi, że ta oferta ulegnie istotnemu zmniejszeniu lub wręcz ograniczeniu jedynie do tanich mieszkań na peryferiach - mówi Bartłomiej Rzepa, prezes Wawel Service.

Wbrew wcześniejszym deklaracjom rząd nie zgodził się natomiast na propozycję rozszerzenia programu o jednoosobowe gospodarstwa domowe - tzw. singli. Na dopłatę mogą liczyć jedynie młode małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dzieci.

Aby otrzymać kredyt preferencyjny na dotychczasowych warunkach, osoby kupujące mieszkania muszą złożyć wniosek kredytowy do dnia 31 marca. Wtedy dofinansowanie będzie skuteczne, bez względu na okres rozpatrywania wniosku i datę przyznania kredytu.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem