Przycinanie żywopłotów - jak to zrobić sprawnie i bezpiecznie?
Lato to okres intensywnych prac ogrodowych, których nie można odłożyć na później. Tak jest w przypadku przycinania żywopłotów. Radzimy jak się do tego zabrać, aby przycinanie żywopłotów było szybkie i bezpieczne.
Żywopłot to niezwykle efektowny element kształtowania ogrodowej przestrzeni. Sam w sobie stanowi piękną ogrodową dekorację, ale może też pełnić funkcję czysto praktyczną – gęsty i wysoki odgrodzi domowników zarówno od hałaśliwej ulicy, jak i sąsiadów, których bliskość odczuwają szczególnie właściciele zabudowań w systemie szeregowym. Warunek jest jeden - musi być odpowiednio pielęgnowany, bo samo podlewanie i nawożenie nie wystarczą.
Przycinanie żywopłotów - sprawdzaj sprzęt
Choć przycinanie żywopłotów nie jest czynnością bardzo wymagającą, to warto się do niej odpowiednio przygotować. Przede wszystkim należy sprawdzić stan techniczny narzędzi i urządzeń, z których będziemy korzystać. Nożyce ręczne i sekatory powinny mieć ostre ostrza - od tego bowiem zależy szybkość i prawidłowość cięcia. Jeśli korzystamy z urządzeń elektrycznych lub spalinowych sprawdzenie stanu technicznego powinniśmy oddać w ręce specjalistów.
Do przycinania wysokich roślin warto mieć do dyspozycji drabinę. Drabina do prac ogrodowych powinna być lekka, łatwa do przestawiania i koniecznie dwustronną. Odradzamy korzystanie z drabin przystawnych, które opiera się o konary drzew.
Zabezpiecz swoje ciało
Podczas prac ogrodowych najbardziej narażone na urazy są:
- oczy - mogą zostać uszkodzone przez spadające gałęzie lub wióry powstałe w wyniku cięcia - zaleca się więc korzystanie z okularów ochronnych;
- głowa - mogą na nią spaść gałęzi, zalecia się więc korzystanie z ochronnych kasków;
- dłonie - narażone są najbardziej na uszkodzenia, dlatego warto je zabezpieczyć je rękawicami;
- nogi - narażone są na upadki spowodowane przewróceniem drabiny lub poślizgnięciem się na jej szczeblach.