Płot zbity z desek czy druciana siatka nie są optymalnym rozwiązaniem zagospodarowania przestrzeni wokół domu. Gdy budowa obiektu będzie zakończona, a inwestorzy złapią finansowy oddech, warto pomyśleć o efektownym, murowanym ogrodzeniu

Ogrodzenie wykonane z cegieł nie tylko zapewni większe bezpieczeństwo, ale będzie też estetycznym dopełnieniem posesji. Zastosowanie klinkieru to dodatkowo gwarancja trwałości, ponieważ jest to materiał mało nasiąkliwy i odporny na działanie trudnych warunków atmosferycznych, takich jak mróz czy deszcz. Klinkierowe ogrodzenie przez długie lata nie będzie wymagało żadnych zabiegów konserwacyjnych. Oczywiście pod warunkiem, że zostanie fachowo wykonane. Jak to zrobić?

Fundamenty

Przed rozpoczęciem prac, wykonawca musi rozplanować rozłożenie ogrodzenia w terenie. Następnie można przystąpić do wylewania ławy fundamentowej. Fundament pod ogrodzenie z klinkieru powinien być stosunkowo głęboki. Jego wymiary zależą od geograficznego położenia działki oraz od rodzaju gruntu. Na gruntach wysadzinowych, czyli zwiększających objętość pod wpływem zamarzającej wody, zaleca się posadowienie poniżej punktu przemarzania. W zależności od rejonu kraju będzie to od ok. 80 cm do ok. 140 cm pod powierzchnią ziemi. Na gruntach niewysadzinowych wystarczy fundament o głębokości ok. 60 cm. Zwykle przyjmuje się zasadę, że szerokość fundamentu powinna być taka jak grubość muru. Wylewając beton, nie wolno zapomnieć o dylatacjach, czyli wąskich szczelinach wypełnionych papą.

Izolacja pozioma i układanie pierwszych cegieł

Aby zagwarantować ochronę przed wilgocią pochodzącą od gruntu, a tym samym nie dopuścić do erozji i niszczenia ogrodzenia, przed murowaniem trzeba wykonać na fundamencie izolację poziomą z pasów papy lub masy bitumicznej. Pierwsze cegły układa się na izolacji poziomej zwykle w narożnikach, dopiero później wypełniając przestrzenie między nimi. Murując ogrodzenie, tak jak w przypadku elewacji, należy mieszać cegły z różnych palet. Cegła jest produktem naturalnym i jej barwa zależy od składu mineralnego gliny, dlatego poszczególne partie klinkieru mogą nieznacznie różnić się od siebie odcieniem. Jest to zjawisko typowe, występujące u wszystkich producentów ceramicznych materiałów budowlanych. Granice dopuszczalnych różnic kolorystycznych określają normy budowlane, tłumacząc to specyfiką procesu technologicznego oraz właściwościami gliny. Przestrzeganie zasady, by mieszać cegły z kilku palet powoduje, że różnice są niedostrzegalne.

Odpowiednia zaprawa i ochrona przed wilgocią pomoże zapobiec wykwitom

Podczas murowania ogrodzenia, ważne jest także stosowanie odpowiedniej zaprawy, przeznaczonej specjalnie do klinkieru. Zaprawę należy przygotować ściśle według zaleceń producenta. Istotna jest tu przede wszystkim odpowiednia konsystencja, czyli właściwa proporcja suchej zaprawy i wody. - Użycie nieodpowiedniej zaprawy, szczególnie zawierającej wapno, może prowadzić do tworzenia się wykwitów. Jeśli dodatkowo fugi nie zostaną wykonane prawidłowo i do wnętrza muru dostanie się woda, sole zawarte w zaprawie rozpuszczają się. Woda wraz z solami przemieszcza się mikroskopijnymi kapilarami na zewnątrz muru. Tam następuje odparowanie wody, a rozpuszczone w niej związki chemiczne pozostają na powierzchni cegieł w postaci nieestetycznych białych zacieków. Bardzo istotnym czynnikiem, który pomoże uniknąć wykwitów, jest więc ochrona przed wilgocią, zarówno przed murowaniem, jak i w trakcie prac. Ze względu na proces wiązania samej zaprawy nie powinno się dopuszczać do zawilgocenia cegieł na placu budowy. Przed przenikaniem wody od strony gruntu ochroni umieszczenie cegieł na paletach. Natomiast od góry klinkier należy przykryć folią budowlaną, co zapobiegnie zamoknięciu cegieł w razie deszczu.

Przęsła

Ogrodzenie może być w całości murowane z cegieł lub może łączyć elementy klinkierowe np. z wstawkami z drewna. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest zamontowanie metalowych przęseł między słupkami z klinkieru. Przęsła należy montować zgodnie z instrukcją ich producenta, zwykle używając kołków rozporowych lub wmurowując je na odpowiednią zaprawę. Montaż przęseł metalowych powinien się odbyć na przegubach, co umożliwi rozszerzalność termiczną. Dzięki temu powstające naprężenia nie zostaną przeniesione na wymurowane słupki, co mogłoby powodować pękanie fug, a nawet uszkodzenie klinkieru. Na podmurówkach pod przęsłami najczęściej wykonuje się tzw. rolkę, czyli cegły ułożone tak, że na zewnątrz muru widać tylko główki, a nie tradycyjnie – wozówki. W miejscach najbardziej narażonych na przenikanie wody, konieczne jest zastosowanie cegły pełnej, a nie szczelinowej. Do wykończenia można również wykorzystać cegły kształtowe.

Słupki

  • Po wymurowaniu zewnętrznej warstwy słupka z klinkieru, pustą przestrzeń wewnątrz zbroi się prętami i wypełnia betonem o takiej samej konsystencji jak zaprawa do klinkieru - mówi Krzysztof Omilian z firmy Röben.

Zwieńczenie słupków mogą stanowić cegły kształtowe lub prefabrykowane kaptury, czyli gotowe elementy budowlane wykonane z cegieł klinkierowych i betonowego rdzenia nośnego. Jest to nie tylko estetyczne wykończenie, ale także element ochronny. Czapy mają kształt stożka, więc woda opadowa szybko spływa w dół. Dzięki skutecznemu odprowadzaniu wilgoci, zapobiegają wnikaniu jej do spoin słupa oraz powstawaniu wykwitów. Kaptury muruje się przy wykorzystaniu kleju elastyczneg

Fugowanie

Po ułożeniu cegieł należy odczekać zanim rozpocznie się ostatni etap prac, jakim jest fugowanie. W tym czasie górna warstwa ogrodzenia powinna zostać zabezpieczona przed penetracją wody z opadów atmosferycznych. O tym, kiedy rozpocząć fugowanie, może zdecydować wyłącznie fachowiec od murowania klinkieru, który uwzględni różne czynniki, m.in. stopień wilgotności muru oraz warunki atmosferyczne. Spoinowanie powinno być wykonane za pomocą specjalnej fugi do klinkieru, którą przygotowano zgodnie z zaleceniami producenta, uważając, by nie była zbyt mokra. Zaleca się murowanie na pełne spoiny. Dopuszczalne jest wykonanie fugi wypukłej lub wklęsłej, z tym jednak zastrzeżeniem, że jej brzegi będą stykały się z krawędzią cegieł. Niewskazane jest murowanie na puste lub zagłębione spoiny, ponieważ w niewypełnionych miejscach będzie gromadzić się woda. Zdecydowanie odradza się też wykonywania fug w czasie niesprzyjających warunków pogodowych, przede wszystkim w przypadku deszczu i temperatury poniżej 5°C.

Po zakończeniu prac murarskich

Po wymurowaniu, ogrodzenie powinno być dodatkowo chronione przez co najmniej 7 dni, kiedy zachodzi wstępny proces wiązania cementu i związki chemiczne występujące w zaprawie są absorbowane. Pełny proces wiązania zaprawy trwa 4 tygodnie. W tym czasie mur powinien być zabezpieczony przed wodą opadową oraz nadmiernym nasłonecznieniem, szczególnie powyżej 30°C.

Wykonanie murowanego ogrodzenia jest często powiązane z zamocowaniem bramy, dlatego warto dodać, że montaż bramy przesuwnej powinien być niezależny od ogrodzenia, ponieważ obciążenia dynamiczne powstające przy przesuwaniu bramy powodują naprężenia, które mogą prowadzić do spękania fug oraz cegieł. Na koniec prac przy ogrodzeniu, zaleca się otoczenie przestrzeni wokół niego opaską żwirową.

Wpływ ścian na zapotrzebowanie na energię często jest kwestią trudną do rozstrzygnięcia. Jaki jest wpływ materiałów ściennych na zużycie energii w domu oraz od czego przede wszystkim zależy koszt utrzymania budynku?

Niemal wszyscy zainteresowani wybudowaniem własnego domu słyszeli o certyfikatach energetycznych. Ustalenie charakterystyki energetycznej budynku w formie świadectwa narzuca Ustawa Prawo Budowlane. Obowiązek ten dotyczy wszystkich budynków oddawanych do użytku, podlegających zbyciu lub wynajmowi.

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument opisujący przewidywane zapotrzebowanie na energię - przede wszystkim w celu ogrzewania pomieszczeń, wentylacji oraz podgrzania ciepłej wody użytkowej. Dokument taki wystawia się zawsze dla istniejącego już obiektu, ponieważ ma on odnosić się do realnych panujących warunków i rozwiązań technicznych, jakie zastosowano w budynku. Z tego samego powodu świadectw nie wykonuje się na podstawie samego tylko projektu.

#zdjecie0#W przypadku projektu budynku mówić można jedynie o „przewidywanym" świadectwie charakterystyki energetycznej. Niemniej, prognoza taka, może służyć do oceny przybliżonych kosztów utrzymania domu, w zależności od przyjętych parametrów.

- Świadectwa stanowić mogą o przybliżonych kosztach utrzymania danego obiektu, a przez to obiektywnie wpływać na wartość nieruchomości. - mówi audytor Grzegorz Sokołowski z firmy GS ENERGIA z Krakowa. - W sposób szczególny należy skupić uwagę inwestora na takich elementach, jak: zgodność stanu istniejącego z projektem, zyski wewnętrzne, sprawność instalacji, ilość osób użytkująca dany lokal, dokładne ujęcie mostków ciepła, oceny jakości materiałów i wykonania przegród zewnętrznych, w tym ocieplenia. - dodaje Grzegorz Sokołowski.

#zdjecie1#Xella Polska wspólnie z firmą GS ENERGIA postanowiła sprawdzić wpływ zastosowanych materiałów budowlanych do wzniesienia ścian zewnętrznych na zapotrzebowanie na energię pierwotną EP i końcową EK, a także wpływ przyjętego sposobu ogrzewania oraz wentylacji na roczne koszty utrzymania budynku. Analizie poddano parterowy dom jednorodzinny o powierzchni 117 m2, wykonany w technologii tradycyjnej - murowanych ścian z drewnianą więźbą dachową.

- Zdecydowaliśmy się na wybranie kilku tradycyjnych materiałów budowlanych, stosowanych do wznoszenia ścian zewnętrznych. Chcieliśmy tym samym sprawdzić wpływ wyboru materiałów ściennych na roczne zapotrzebowanie na energię w domu jednorodzinnym. - mówi mgr inż. Piotr Harassek, junior product manager wyrobów SILKA i YTONG. - Jednocześnie porównaliśmy ze sobą ściany jedno- i dwuwarstwowe. - dodaje Piotr Harassek.

#zdjecie2#Warto podkreślić, że świadectwo zostało sporządzone przez firmę niezwiązaną z procesem inwestycyjnym. W Polsce, wbrew dyrektywie UE 2002/91/EC, łamana jest ta zasada, przez dopuszczanie do wykonywania świadectw biur projektowych oraz generalnych wykonawców danej inwestycji. Należy bowiem pamiętać, że świadectwo może mieć wpływ na wartość nieruchomości, zwiększając ją lub obniżając nawet o 10-15%.

Do analizy przyjęto cztery warianty ścian jednowarstwowych: z bloczków YTONG ENERGO o grubości 36,5 cm, z bloczków YTONG PP2/0,4 o grubości 36,5 cm, a także z pustaków ceramicznych o grubości 44 cm murowanych na zaprawie termoizolacyjnej oraz murowanych na piance poliuretanowej. W przypadku ścian dwuwarstwowych wybrano bloki SILKA E o grubości 24 cm oraz pustak ceramiczny o grubości 25 cm. W obu przypadkach przyjęto dodatkową warstwę izolacji termicznej ze styropianu o grubości 12 cm.

#zdjecie3#Przyjęto również trzy możliwe sposoby ogrzewania: pompę ciepła zasilaną elektrycznie, ogrzewanie gazowe oraz na biomasę, a także dwa sposoby wentylacji: naturalną (grawitacyjną) i mechaniczną (nawiewno-wywiewną). Na tej podstawie, dla każdego z 36 przypadków obliczono przewidywane roczne zapotrzebowanie na energię oraz koszty ogrzewania budynku.

Uzyskane wyniki jasno pokazują, że zapotrzebowanie na energię zależy przede wszystkim od sposobu ogrzewania i wentylacji. Różnice w zużyciu energii pomiędzy poszczególnymi systemami mogą być nawet kilkukrotne. Najniższym zapotrzebowaniem na energię wykazuje się system ogrzewania pompą ciepła zasilaną elektrycznie - średnio EK = 21,6 kWh/(m2•rok). Dużo większe zapotrzebowanie występuje w przypadku ogrzewania gazowego (średnio EK = 74,4 kWh/m2•rok) i biomasą (średnio EK = 107,2 kWh/m2•rok) Wpływ ścian na zapotrzebowanie na energię jest dużo mniejszy, choć nie pozostaje bez znaczenia.

#zdjecie4#- Różnice w zapotrzebowaniu na energię w poszczególnych wariantach ścian wynoszą nawet do 15%. Porównanie pokazało, że ściany jednowarstwowe są równie dobrym rozwiązaniem, jak mur z ociepleniem. Podkreśla to najniższe zapotrzebowanie na energię, jakie osiągnięto w przypadku ścian jednowarstwowych z bloczków YTONG ENERGO grubości 36,5 cm. - podsumowuje Piotr Harassek, junior product manager wyrobów SILKA i YTONG.

Warto zwrócić uwagę, że ściany z bloczków YTONG ENERGO PP2/0,35 grub. 36,5 cm charakteryzują się współczynnikiem U = 0,25 W/m2K, zaś ściany z pustaków ceramicznych grubości 25 cm z warstwą 12 cm styropianu - U = 0,24 W/m2K. Pomimo nieznacznej różnicy na korzyść ściany dwuwarstwowej, lepszym wskaźnikiem EK wykazał się budynek z bloczków YTONG ENERGO.

Wyjaśnia to Grzegorz Sokołowski z firmy GS ENERGIA z Krakowa: - Niewątpliwie zaletą przegród jednowarstwowych jest precyzyjna technologia montażowa, eliminująca liniowe mostki ciepła na połączeniach, mająca pozytywny wpływ na zyski wewnętrzne. W zależności od ekipy budowlanej te zyski mogą być w rzeczywistości jeszcze wyższe w porównaniu do dość mało precyzyjnych technologii murowania na zaprawie zwykłej. Dodatkowo, praktyka systemów ocieplania, wiąże się czasem ze stosowaniem pewnego typy uproszczeń, które mają negatywny wpływ na izolacyjność termiczną przegrody. Przykładem może być tylko częściowe ocieplenie mostków termicznych, bądź tracenie grubości izolacji kosztem wyrównywania powierzchni przegród zewnętrznych. - podsumowuje Grzegorz Sokołowski.

Co ważne, koszt wymurowania ścian z bloczków YTONG ENERGO o grubości 36,5 cm jest porównywalny lub niższy w stosunku do ścian ceramicznych z ociepleniem. Różnica może wynosić nawet 20 pln/m2. Najdroższym rozwiązaniem są z kolei ściany jednowarstwowe z pustaków ceramicznych o grubości 44 cm. Koszt wymurowania takiej ściany to nawet 200 pln/m2.

Analizie poddano również wpływ źródła ciepła na roczne koszty ogrzewania budynku. Jej wyniki potwierdzają, że najbardziej opłacalne jest korzystanie z odnawialnych źródeł energii - w tym wypadku pompy ciepła. Kluczowy jest także dobór odpowiedniego systemu wentylacji. Na koszty ogrzewania, ma także wpływ konstrukcja ścian zewnętrznych. Wobec wciąż nieustabilizowanych cen energii, warto o tym pamiętać już na etapie wyboru projektu domu .

- W kwietniu 2009 wprowadzono dyrektywę 2009/28/WE o promowaniu odnawialnych źródeł energii. Zgodnie z jej postanowieniami zwiększy się cena praw do emisji CO2 dla producentów energii. Z pewnością spowoduje to przerzucenie znacznej części tych kosztów na finalnych odbiorców energii. - mówi Anna Waszczuk, analityk rynku w firmie Xella Polska.

Przeprowadzona analiza pokazuje, że wybór materiałów budowlanych może mieć duży wpływ na koszty utrzymania budynku - szczególnie jeśli inwestor zdecyduje się na materiały gorszej jakości. Warto jednak pamiętać, że podstawowym czynnikiem wpływającym na zapotrzebowanie na energię oraz jej koszty są także przyjęte metody ogrzewania oraz wentylacji.

#zdjecie5#Ocenie podlegał nowy budynek jednorodzinny Allegro Eko, wykonany wg. projektu pracowni Archeton.

  • Ogólna charakterystyka obiektu:
  • Dom jednorodzinny, parterowy o zwartej prostokątnej bryle, przeznaczony dla czteroosobowej rodziny preferującej otwarte przestrzenie strefy dziennej. W centrum układu funkcjonalnego domu znajduje się oranżeria, która jest nie tylko ciekawą koncepcją organizacji wnętrza, ale i wymarzonym sposobem na kumulowanie ciepła z energii słońca. Przez zimowy ogród wpada do mieszkania tyle światła, że pozostałe elewacje mogą mieć tylko niezbędną ilość niedużych otworów, a we wnętrzach domu i tak o każdej porze roku jest bardzo jasno i słonecznie.
  • Powierzchnia użytkowa: 117,09 m2 (o uregulowanej temperaturze)
  • Kubatura: 511 m3
  • Liczba użytkowników: 4
  • Instalacja wentylacyjna: grawitacyjna, mechaniczna nawiewno-wywiewna
  • Instalacja ogrzewania: kocioł gazowy, pompa ciepła zasilana elektrycznie, kocioł na biomasę
  • Instalacja chłodzenia: brak

Bloczki wapienno-piaskowe są produkowane i stosowane w Europie od ponad 100 lat. Pierwsza na ziemiach polskich wytwórnia silikatów powstała w 1903 roku w Piszu dokładnie w tym samym miejscu gdzie dzisiaj znajduje się jeden z zakładów produkcyjnych Grupy SILIKATY. Do dzisiaj można oglądać budynki z lat dwudziestych ubiegłego wieku których nigdy nieotynkowane ściany zostały wykonane z silikatów. Stan obecny ścian tych budynków jest najlepszym świadectwem przydatności silikatów do wykonywania nieotynkowanych elewacji. Związane jest to z bardzo dużą wytrzymałością, ale również odpornością na uderzenia mechaniczne, trwałością wynikającą z bardzo dobrej mrozoodporności jak również odpornością na korozję biologiczną i chemiczną czy odpornością ogniową.

#zdjecie0#Zarówno proces produkcyjny jak i technologia budowania, a również później już w trakcie użytkowania budynku silikaty są jednym z najbardziej przyjaznych naturze wyrobów budowlanych. Są produkowane całkowicie z naturalnych i zdrowych surowców: piasku, wapna i wody.

Analizując potrzeby inwestorów i wykonawców, śledząc obowiązujące przepisy prawne oraz doświadczenia producentów krajowych i zagranicznych, w ramach Grupy SILIKATY opracowano System Nowoczesne SILIKATY.

  • Szczególnie warte podkreślenia są takie właściwości jak:
  • wysoka wytrzymałość pozwalająca na wznoszenie kilkunastopiętrowych budynków murowanych bez konieczności stosowania żelbetowych wzmocnień,
  • bardzo dobra izolacyjność akustyczna, wynikająca z dużej masy powierzchniowej ścian,
  • wysoka odporność ogniowa, pozwalającą spełnić najwyższe wymagania w tym zakresie,
  • spełnienie - w połączeniu z zewnętrznym systemem ocieplenia - wymagań ochrony cieplnej i oszczędności energii w zimie jak i ochrony przed upałem w lecie,
  • duża szczelność ścian,
  • wysoka trwałość; zgodnie z postanowieniami odpowiednich norm silikaty mogą być stosowane bez ograniczeń zarówno w środowisku silnie mokrym wewnątrz i na zewnątrz z występującym mrozem i środkami odladzającymi jak i w nieagresywnym gruncie i wodzie,
  • spełnienie wymagań estetycznych inwestorów i architektów; gładka i równa ściana daje możliwość różnorodnego wykończenia: mur elewacyjny, otynkowany lub jako mocne i trwałe podłoże do zamocowania warstwy elewacyjnej.

#zdjecie1#Ściany konstrukcyjne
Materiał przeznaczony na konstrukcję powinien przede wszystkim przenosić obciążenia z wyższych kondygnacji, z dachu na fundamenty. Odpowiednią izolacyjność termiczną ściany można uzyskać poprzez zastosowanie odpowiedniego rodzaju i grubości izolacji termicznej. Materiał konstrukcyjny nawet o najlepszym współczynniku przewodzenia ciepła (λ) ma kilkukrotnie gorsze parametry cieplne niż materiał termoizolacyjny do ocieplania ścian. Warto jest uzyskać niższy współczynnik przenikania ciepła niż powszechnie uznawany za dobry U = 0,30 W/m2K, gdyż w przyszłości przyniesie to oszczędności.

Ściany zewnętrzne wznoszone z silikatów są zawsze ścianami warstwowymi, w których silikaty pełnią rolę konstrukcyjną, a ochronę cieplną zapewnia odpowiednia warstwa wełny mineralnej lub styropianu. Stosując silikaty na ściany możemy uzyskać ścianę nie tylko o bardzo dobrych parametrach izolacyjnych na przykład U0=0,16 [W/m2K], ale również o bardzo dużej pojemności cieplnej, co w przyszłości zaowocuje obniżeniem kosztów zużycia energii.

Podstawowe grubości konstrukcyjnych ścian wewnętrznych i zewnętrznych wynoszą 25, 24 i 18 cm. Stosując grubość 18 cm możemy znacząco powiększyć powierzchnię użytkową wznoszonego budynku, oraz zmniejszyć grubość ściany zewnętrznej. Mimo to ściana nadal posiada duży zapas nośności, oraz spełnia wszystkie inne wymagania przepisów prawa budowlanego.

#zdjecie2#Ściany międzymieszkaniowe
Ochrona przed hałasem jest wymaganiem, które musi być spełnione w każdym budynku. Najczęściej problem ze spełnieniem tego wymagania związany jest ze ścianami międzymieszkaniowymi w budynkach wielorodzinnych. Pomimo, iż wymagania te w Polsce są jednymi z najniższych w Europie, ponad 80% nowo wybudowanych budynków nie spełnia tych wymagań.

Jedną z najważniejszych zalet ścian z silikatów jest ich wysoka izolacyjność akustyczna. W systemie Nowoczesne SILIKATY są elementy SILIKAT A pozwalające na wybudowanie mieszkania o znacznie podwyższonym standardzie akustycznym.

#zdjecie3#Ściany działowe
Podstawowe grubości ścian działowych budowanych z silikatów to 12 i 8 cm. Ściana taka stanowi wystarczającą przegrodę między pomieszczeniami w mieszkaniu, izoluje to pomieszczenie od innych (również od hałasu) a co nie jest mniej ważne, pozwala w sposób łatwy i bezpieczny zamontować szafkę, półkę czy wieszak.

W krajach gdzie silikaty są powszechnie używane (Niemcy, Holandia), wykonuje się z nich nieotynkowane ściany w mieszkaniach. Również u nas, architekci projektując nowoczesne wnętrza stosują nieotynkowane ściany z silikatów.

#zdjecie4#Ściany elewacyjne
Warstwy elewacyjne ścian szczelinowych mają 12 lub 9 cm. Elewacja to jeden z najważniejszych elementów budynku. Po pierwsze stanowi tarczę ochronną przed czynnikami atmosferycznymi oraz uderzeniami mechanicznymi. Dlatego powinna być wykonana z materiału o dużej odporności na promieniowanie UV oraz wszelkie zanieczyszczenia, posiadać odporność na duże wahania temperatury oraz dużą trwałość. Drugie, równie ważne wymaganie, jakie stawia się elewacji to jej estetyczny wygląd i architektoniczne wkomponowanie w bryłę budynku.

Kolorowe cegły i kształtki elewacyjne są częścią oferty produktowej Grupy SILIAKTY.

W zakładach należących do Grupy SILIKATY produkuje się wyroby elewacyjne białe lub barwione w masie na kilka kolorów (grafit, żółty, zielony, czerwony). Elementy te mają gładką lub łupaną powierzchnię licową, która powstaje podczas obróbki mechanicznej jednej lub dwóch płaszczyzn bocznych. Cegły i kształtki elewacyjne mogą być stosowane zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku.

#zdjecie5#Ściany piwnic
Nie każdy materiał ścienny może znaleźć tu zastosowanie. W praktyce budowlanej przyjęło się stosowanie bloczków betonowych, ale znacznie lepszym i coraz częściej stosowanym rozwiązaniem są bloczki silikatowe pełne. Mają one stosunkowo niską nasiąkliwości i wysoką odporność na korozję biologiczną. Oczywiście, tak jak każdy inny materiał trzeba je odpowiednio zabezpieczyć, przed wilgocią.

Silikaty znajdują coraz częściej zastosowanie jako ściany pomieszczeń technicznych, rekreacyjnych, magazynowych czy garaży podziemnych dzięki temu, że nie trzeba ich tynkować a ściana taka dodatkowo tworzy nowoczesne wnętrze.

Grupa SILIKATY
Infolinia: 0 801 573 577

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.grupasilikaty.pl

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem