Fixly

Jeśli zastanawiasz się nad instalacją rekuperatora, na pewno masz wiele pytań i wątpliwości. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ montaż wentylacji z odzyskiem ciepła ? choć to jednorazowa inwestycja ? nie jest tani. Warto jednak zainwestować w rekuperator, gdyż niesie to ze sobą wiele korzyści, które wynagradzają poniesione koszty. 


 

Popularność wentylacji mechanicznej

Obecnie coraz więcej inwestorów przykłada wagę do energooszczędnych i ekologicznych rozwiązań w swoich domach. Ma to związek nie tylko z rosnącą świadomością dotyczącą dbania o środowisko, ale także z oszczędnością i tanim eksploatowaniem budynku. Według raport serwisu Fixly aż 43% osób, które remontowały w 2019 roku zadeklarowało zainteresowanie wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Według przedstawionych danych, takie rozwiązanie posiada póki co tylko 7% gospodarstw domowych w Polsce.  

Popularność tej technologii bierze się nie tylko z tego, że pozwala skutecznie obniżyć zapotrzebowanie budynku na ciepło, ale także poprawia komfort życia mieszkańców. Na czym polega działanie rekuperacji?

Jak działa rekuperator?

Rekuperator służy do mechanicznej cyrkulacji powietrza. Działa, wykorzystując zużyte powietrze, które jest usuwane z budynku, a następnie przy jego pomocy ogrzewa powietrze świeże, czyli to wtłaczane do pomieszczeń objętych instalacją. Takie odzyskiwanie ciepła z powietrza jest rozwiązaniem zarówno energooszczędnym, jak i przyjaznym dla zdrowia, ponieważ zużyte powietrze nie miesza się ze świeżym. Wentylacja z odzyskiem ciepła zapewnia więc higieniczne i komfortowe warunki w domu, biurze lub mieszkaniu na poziomie nawet do 90% skuteczności.

Zalety wentylacji z odzyskiem ciepła

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem to system energooszczędny ? pozwala na ograniczenie strat ciepła, a co za tym idzie prowadzi do zmniejszenia nawet o 80% energii potrzebnej do ogrzania wnętrza. Jego praca jest niewyczuwalna ani niesłyszalna dla mieszkańców. Rekuperator zapewnia dostęp do świeżego powietrza, co wpływa pozytywnie na samopoczucie, poprawiając jakość snu i zmniejszając uczucie zmęczenia 

 

Rekuperator potrafi również skutecznie zredukować ilość drobnoustrojów i bakterii, znajdujących się w powietrzu. Dzięki temu domownicy są mniej narażeni na czynniki chorobotwórcze. Zmniejsza się też ryzyko wystąpienia grzybów i pleśni w pomieszczeniach. 

Wentylacja mechaniczna to przyszłość?

Wszystko wskazuje na to, że zainteresowanie technologią energooszczędna będzie stopniowo wzrastać, a w domach zaczniemy częściej widywać urządzenia takie jak rekuperator. Już teraz widać, że chęć posiadania takiego rozwiązania jest wysoka, a postępujący rozwój technik budowlanych i trendu na pozyskiwanie zielonej energii tylko wzmocni pozycję wentylacji mechanicznej na rynku. 

Jak skutecznie walczyć z infekcjami? Nasza odporność na antybiotyki staje się faktem. Wszystko wskazuje na to, że będziemy musieli sięgnąć po nowe metody walki z infekcjami. W opublikowanym niedawno artykule dr Richard Hobday, autorytet w dziedzinie badań nad światłem słonecznym, przekonuje, że naszą kluczową bronią powinno być zapewnienie zdrowego klimatu wewnątrz budynków – z odpowiednim dostępem do światła dziennego i świeżego powietrza.

Czytaj więcej: Jak skutecznie walczyć z infekcjami?

Dlaczego szyby parująZaparowane szyby to zmora niejednego z nas. Co roku w okresie zimowo-wiosennym cierpliwie i mozolnie wycieramy skraplającą się wodę i naiwnie liczymy, że problem sam się rozwiąże. Dlaczego tak naprawdę szyby parują i jak sobie z tym zjawiskiem poradzić?

Czytaj więcej: Dlaczego szyby parują

Wentylacja mechanicznaNowoczesna wentylacja mechaniczna pozwala utrzymać optymalne warunki klimatyczne w naszym domu. Dodatkową korzyścią z zastosowania wentylacji mechanicznej jest znaczne zmniejszenie strat ciepła, które ucieka przez kanały wentylacji grawitacyjnej. W konsekwencji można znacznie ograniczyć wydatki na coraz droższą energię potrzebną na ogrzanie budynku.

Czytaj więcej: Wentylacja mechaniczna

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem